Co oznacza kolor zielony? Symbolika zielonej biżuterii
Zieleń to kolor najczęściej kojarzący się z nadzieją, wolnością i naturą. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne znaczenie tej barwy – symbolika zieleni jest znacznie bardziej złożona i może różnić się w zależności od kręgów kulturowych. Co oznacza kolor zielony i co może symbolizować zielona biżuteria?
Symbolika koloru zielonego
Zieleń znana jest przede wszystkim jako kolor nadziei, optymizmu i szczęścia. To jednak nie jedyne znaczenie tej barwy, gdyż jej bogata symbolika ma swoje korzenie w naturze. Zieleń oznacza budzącą się do życia roślinność, życie, siłę i energię. Zielony to też kolor wiosny, a tym samym – płodności, wzrostu i dobrobytu. Zieleń wiązana jest także z leczeniem, uzdrawianiem i świeżością oraz równowagą, spokojem i wyciszeniem.
Jednak kolor zielony, podobnie jak natura, może mieć również swą ciemną stronę. Ze względu na skojarzenia z zabarwieniem niektórych zwierząt, na przykład węży, zieleń może symbolizować też truciznę i toksyczność. Jasnozielone odcienie zieleni mogą oznaczać także niedojrzałość i naiwność. Utożsamia się je również z próżnością i słabością. Z kolei ciemne warianty tego koloru, przez wzgląd na ich połączenie z czernią, mogą być symbolem śmierci i manipulacji.
Jak kolor zielony działa na psychikę człowieka?
Choć zieleń może mieć różne oblicza, kolor ten w bardzo pozytywny sposób oddziałuje na ludzką psychikę. Barwa ta powstaje w wyniku połączenia niebieskiego i żółtego, więc może wpływać na człowieka w podobny sposób jak te kolory. Tym samym zielony może działać zarówno relaksująco na ciało, jak i stymulująco na umysł.
Zieleń przynosi ukojenie i ulgę oraz pozwala się uspokoić i wyciszyć. Kolor zielony sprzyja osiągnięciu stabilności emocjonalnej, poprawia witalność oraz podnosi poziom energii i motywacji – stąd jest postrzegany jako symbol nadziei. Z tego też powodu zieleń stosuje się w miejscach, w których potrzebna jest stabilność i spokój – na przykład w szpitalach – gdzie pomaga koić układ nerwowy, relaksuje i redukuje poziom stresu.
Inne znaczenie koloru zielonego
Warto jednak wiedzieć, że zieleń nie zawsze oznaczała to samo. Mimo że w większości krajów Europy jest ona obecnie postrzegana jako symbol szczęścia, nadziei i natury, w średniowieczu barwę tę utożsamiano ze złem, zazdrością i słabością. W starożytnym Egipcie zieleń wiązano z życiem i śmiercią – skórę w tym kolorze miał między innymi Ozyrys, bóg śmierci i odrodzonego życia, Wielki Sędzia zmarłych. Dla ludności przedkolumbijskiej natomiast zieleń oznaczała nieśmiertelność, płodność i siłę.
Dla muzułmanów zieleń to barwa święta, symbolizująca także siłę, szczęście i prestiż. W Chinach oznacza nadzieję, płodność i dobre intencje, choć niekiedy łączy się ją ze wstydem i niewiernością. W krajach Ameryki Południowej zielony jest symbolem dżungli, co z kolei budzi skojarzenia ze śmiercią.
Co oznacza zielona biżuteria?
Ze względu na bogatą symbolikę zieleni, która w naszych kręgach kulturowych zdecydowanie częściej wywołuje pozytywne odczucia, kolor ten jest chętnie wykorzystywany przy projektowaniu i tworzeniu biżuterii – zielonymi kamieniami zdobi się między innymi bransoletki damskie czy naszyjniki.
W tym przypadku ważne jest jednak nie tylko działanie koloru, ale również samego kamienia. Bransoletka „Story of how to not worry” jest wykonana z malachitu, który przyjmuje zabarwienie od zielonego do ciemnozielonego. Malachit to kamień harmonii, równowagi i regeneracji, który pomaga chronić właściciela bransoletki przed wpływem negatywnej energii.
Ciekawym działaniem wyróżnia się też bransoletka miłości ze szmaragdów. Kamień ten występuje w kolorach zielonym, niebieskozielonym i trawiastozielonym. Jest symbolem dobrobytu, mądrości oraz świadomości. Ponadto uważa się, że zapewnia on wieczne życie w raju. Interesujące właściwości ma także chryzokola – choć minerał ten może mieć zarówno zieloną czy niebieskozieloną, jak i niebieską lub czarnoniebieską barwę. Bransoletka cierpliwości z chryzokoli zmniejsza nerwowość, łagodzi stany lękowe, przynosi spokój, poprawia nastrój oraz – jak sama nazwa wskazuje – wzmacnia cierpliwość.