Jak wyczyścić naszyjnik z pereł?

Naszyjnik z pereł to zachwycająca, ponadczasowa ozdoba, która podkreśli piękno każdej kobiety. Jednak perły to wyjątkowo wrażliwe kamienie szlachetne – stąd zarówno ich czyszczenie musi przebiegać w określony sposób. Jak wyczyścić naszyjnik z pereł i jak troszczyć się o tego typu biżuterię?

Dlaczego naturalne perły są wrażliwe?

Perły to klejnoty powstałe z mieszanki aragonitu, konchioliny i wody. Substancje te tworzą masę perłową, którą mięczak otacza ciało obce, jakie dostanie się pod jego płaszcz mięśniowy w muszli. Jako że powstają z substancji organicznej, są bardzo wrażliwe na działanie kwasów czy amoniaku – mogą więc podlegać zmianom w wyniku kontaktu z potem, kosmetykami czy środkami czyszczącymi. Naturalne kamienie są przy tym stosunkowo miękkie – z reguły mają od 2,5 do 4 punktów w skali Mohsa, przez co naszyjniki z pereł są niezwykle podatne na zarysowania.

Jak czyścić naszyjnik z pereł?

Do czyszczenia naszyjnika z pereł powinno się używać ciepłej, ale nie gorącej wody z dodatkiem łagodnego, najlepiej bezzapachowego mydła oraz miękkiej ściereczki. Jak wyczyścić biżuterię z pereł krok po kroku?

  1. Do naczynia wlej ciepłą wodę i wymieszaj z niewielką ilością łagodnego mydła.
  2. Weź miękką ściereczkę – bawełnianą, aksamitną lub z włókien bambusowych – i zamocz ją w wodzie wymieszanej z mydłem. Następnie wyciśnij ściereczkę – powinna być wilgotna, ale nie mokra.
  3. Starannie i delikatnie przetrzyj każdą perłę w naszyjniku.
  4. Dokładnie przyjrzyj się każdej perle i łączeniom między nimi. Jeśli zauważysz pozostałe zabrudzenia, których nie da się usunąć ściereczką, możesz użyć w tym celu miękkiej szczoteczki.
  5. Wyczyść zapięcie za pomocą ściereczki do czyszczenia srebra.
  6. Osusz naszyjnik suchą szmatką – zwróć szczególną uwagę na mokre węzełki i łączenia między perłami. Jeśli do istniejących otworów przedostała się woda, spróbuj ją wydmuchać.
  7. Po czyszczeniu naszyjnika z pereł, połóż go na suchym, bawełnianym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia.

Podczas czyszczenia pereł nigdy nie zanurzaj biżuterii w wodzie – wilgoć może przedostać się do otworów w kamieniach, przyczyniając się do ich uszkodzenia. Do pielęgnacji ozdób z pereł nie używaj lnu, poliestru czy innych sztywnych materiałów, które mogą porysować ich delikatną powierzchnię.

Jak dbać o perły?

Ważne jest jednak nie tylko to, jak wyczyścić naszyjnik z pereł, ale też to, jak dbać o niego na co dzień. Po każdym noszeniu biżuterii, zaleca się przetrzeć ją miękką, suchą, czystą szmatką. Ta prosta czynność pozwoli na usunięcie pozostałości potu, perfum czy zabrudzeń z powierzchni pereł. Zakładając perły, należy zadbać o to, by nie narazić je na bezpośredni kontakt z preparatami czy kosmetykami, w składzie których znajdują się aktywne substancje chemiczne – alkohol, amoniak czy kwasy. Mogą one nieodwracalnie uszkodzić kamienie.

Niezwykle istotne jest także, w jakich warunkach trzymamy ozdoby. Jak przechowywać biżuterię wykonaną z pereł? Najlepiej osobno, by nie miały styczności z pozostałą biżuterią, która mogłaby porysować klejnoty. Naszyjniki, bransoletki i inne ozdoby z pereł poleca się trzymać w osobnym pudełku, etui lub miękkim woreczku. Nigdy natomiast nie należy przechowywać pereł w plastikowej torebce, ponieważ tworzywa sztuczne mogą wydzielać szkodliwe substancje chemiczne. Przed odłożeniem biżuterii warto upewnić się, że wszystkie zapięcia są zamknięte – ostre zakończenia mogłyby przyczynić się do powstania zarysowań.

Perły powinny również być przechowywane z dala od źródeł zarówno ciepła, jak i zimna – kaloryferów, kominka czy klimatyzatorów. Biżuteria z pereł może bowiem źle reagować na gwałtowne zmiany temperatury. Co jednak bardzo ważne, perły nie powinny być też trzymane w całkiem szczelnym środowisku, na przykład w sejfie, przez dłuższy czas. Kamienie te wymagają dostępu do odrobiny wilgoci, by nie wyschły nie straciły naturalnego połysku.

Jeśli naszyjnik z pereł ulegnie uszkodzeniu, profesjonalny jubiler lub gemmolog może go naprawić, przy czym jest to możliwe wyłącznie w przypadku, w którym uszkodzenie nie jest zbyt głębokie.