Jak wyczyścić srebrną biżuterię?
Srebrna biżuteria cieszy się ogromną popularnością – jest subtelna, delikatna, a zarazem bardzo elegancka i pasuje na niemal każdą okazję. Z biegiem czasu jednak na srebrnych łańcuszkach, bransoletkach, kolczykach czy pierścionkach może pojawiać się ciemny nalot, a biżuteria zaczyna tracić swój blask. Jak można temu zaradzić? Podpowiadamy, jak wyczyścić srebrną biżuterię domowymi sposobami.
Czyszczenie srebra – dlaczego jest konieczne?
Srebro to metal bardzo chętnie stosowany do produkcji biżuterii. Dzieje się tak za sprawą jego licznych zalet – srebro cechuje się trwałością, nie uczula, więc jest odpowiednie nawet dla alergików, a przy tym jest dostępne w przystępnych cenach. Niestety srebro ma też pewną wadę – dość szybko się utlenia, przez co na wykonanej z niego biżuterii pojawia się ciemny nalot.
Jednak srebrnej biżuterii można stosunkowo łatwo przywrócić utracony blask i estetyczny wygląd. Do czyszczenia srebra możemy z powodzeniem wykorzystać środki i przedmioty, które każdy z nas z pewnością ma pod ręką. Co więcej, naturalne, domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii są skuteczne i bezpieczne, choć oczywiście należy pamiętać o zachowaniu ostrożności.
Dlatego przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody, warto przetestować ją najpierw na niewielkim fragmencie łańcuszka, biżuterii, kolczyków czy pierścionka, najlepiej w mało widocznym miejscu.
Czyszczenie srebrnej biżuterii solą kuchenną i folią aluminiową
Sól kuchenna cieszy się popularnością jako jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków czyszczących. W połączeniu z folią aluminiową pozwoli nam dokładnie wyczyścić srebro i usunąć z jego powierzchni ciemną patynę.
Jak wykorzystać sól kuchenną i folię aluminiową do czyszczenia srebra? Niewielką miseczkę, wykonaną z innego materiału niż metal, wykładamy folią. Na dnie układamy biżuterię i zalewamy ją szklanką gorącej wody z rozpuszczoną łyżeczką soli. By czyszczenie biżuterii tym domowym sposobem przyniosło oczekiwane rezultaty, ozdoby można pozostawić w roztworze nawet na kilka godzin. Po wyjęciu biżuterię ze srebra należy delikatnie opłukać zimną wodą, a następnie osuszyć miękką szmatką lub ściereczką z mikrofibry. Nie zaleca się natomiast używać w tym celu ręczników papierowych, które mogą zarysować powierzchnię biżuterii.
Czyszczenie srebra pastą do zębów
Chcąc wyczyścić srebrne łańcuszki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki, możemy sięgnąć także po pastę do zębów – jednak nie po każdą. Nie może to być pasta do zębów wybielająca – choć dobrze czyści srebro, może spowodować jego trwałe odbarwienie.
Wybrany preparat powinien również zawierać niewiele sodu – zbyt duża jego ilość może uszkodzić ozdoby. Jak wyczyścić srebrną biżuterię przy pomocy pasty do zębów? Wystarczy wycisnąć odrobinę kosmetyku na miękką szmatkę, przetrzeć nią powierzchnię biżuterii, a następnie opłukać zimną wodą i wysuszyć.
Sposoby czyszczenia biżuterii ze srebra naszych babć
Do czyszczenia srebrnej biżuterii można też wykorzystać popiół – warto podkreślić, że jest to jedna z najstarszych metod odświeżania jej wyglądu. Obecnie może to być jednak kłopotliwe nie tylko ze względu na konieczność posiadania popiołu, ale i jego odpowiedniego rodzaju – popiół węglowy może bowiem przyczynić się do zniszczenia i zarysowania delikatnej powierzchni biżuterii.
By wyczyścić srebrną biżuterię popiołem, wystarczy nabrać jego niewielką ilość na miękką, zwilżoną wodą ściereczkę. Następnie ozdoby należy opłukać i wypolerować szmatką, najlepiej flanelową. Skutecznie wyczyścić srebro może nam pomóc także sok z cytryny – zdecydowanie łatwiej dostępny niż popiół.
Jak czyścić srebro? Pozostałe domowe sposoby
Sposobów czyszczenia srebrnej biżuterii jest oczywiście więcej. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
- soda oczyszczona i woda – przygotowujemy pastę z sody oczyszczonej i wody, którą nakładamy na srebro czystą szmatką i polerujemy. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc można użyć szczoteczki do zębów;
- oliwa z oliwek i sok z cytryny – mieszamy pół szklanki soku z cytryny z jedną łyżeczką oliwy z oliwek w misce. W roztworze zanurzamy ściereczkę z mikrofibry lub szmatkę, wykręcamy, a następnie polerujemy biżuterię. Na końcu ozdoby należy opłukać i osuszyć;
- biały ocet i soda oczyszczona – srebro moczymy w roztworze z połowy szklanki białego octu i dwóch łyżek sody oczyszczonej przez dwie do trzech godzin, a następnie spłukujemy i osuszamy. Ta metoda sprawdzi się nawet w przypadku ciężkiego, trudnego do usunięcia nalotu.